Függönyt vásárolni nem egy nagy dolog, azonban ezek a vásárlások sokszor mégsem bizonyulnak szerencsésnek, hiszen utólag kiderülhet, hogy mégsem olyan, ahogy elképzelted, nem akkora és nem úgy áll, egyáltalán nem illik a szobához, vagy szimplán nem felel meg az elképzelésednek, de magad sem tudod, hogy miért?
Hadd segítsen a FüggönyFutár!
Egy jól megtervezett függöny csodás éke lehet a lakásnak, ezért érdemes rá időt és energiát fordítani. Óriási lesz a különbség, ha így választasz!
1. Mi mindenre lehet jó egy függöny?
A legtöbb embernek a dekorálás jut eszébe a függönyről és ez jogos is, mert egy jól megválasztott függöny még otthonosabbá teheti a lakásodat.
Jó szolgálatot tehet a kíváncsi külső tekintetek távol tartásában egy ablak előtti függöny.
Barátságosabbá teszi a szobákat, öltözteti a teret.
Árnyékolhat vagy sötétíthet, ha erre van szükség.
Segít a különböző méretű ablakok, vagy ablakszárnyak egységessé tételében.
Használható térelválasztásra is.
Még valami? 🙂
2. Függönyök funkció szerint
Számtalan kategória szerint csoportosíthatjuk a függönyöket, de az egyik legfontosabb mégis a funkció szerinti. Két fajtát különböztetünk meg, (ilyen elnevezés alatt találjuk meg őket a boltok polcain is): fényáteresztők és fényzárók.
A nevéből adódóan a fényáteresztők átengedik a napsugarakat, így a szobában világos marad. Ezt a fajta függönyt a legtöbb lakásban megtaláljuk (kivéve azoknál, akik utálják a függönyöket – igen, ismerek ilyet).
A fényzárók ellenben kizárják a fény egy részét vagy egészét, ezért szuper megoldás lehet akár redőny helyett is. Más néven sötétítő-, vagy dekorfüggönyként emlegetjük és szerencsére az üzletben is fognak tudni segíteni akkor is, ha még soha nem hallottad a fényzáró szót. Ez jó hír, nem?
A sötétítő függönyön belül két fajtát érdemes külön megemlíteni:
Dim out: A 70-75 %-os technikai fényzáró képességgel rendelkező függönyöket nevezik dim outnak. Ezek a függönyök már erősen korlátozzák a beérkező fényt, de még nem zárják ki teljesen azt.
Black out: Speciális eljárással készülő függönyfajta. Két textilréteg közé egy harmadik, teljesen fekete réteg kerül, így ez a függöny már képes a fény 100 %-os kizárására, gyakorlatilag fényes nappal képes vaksötétet csinálni a szobában. Azért az menő!
2. Gyakorlati tanácsok a függöny stílusának kiválasztásához
Anyagok
Fontos, hogy a függöny anyaga harmonizáljon a szoba és a lakás stílusával. Például egy bársonyfüggöny egy modern berendezésű lakásban nem mutat túl jól, mint ahogy egy antik jellegű szobában sem ideális modern mintázatú vagy fazonú függönyt akasztani.
Színek
- Ha a szoba színei visszafogottak, hasonló, világos árnyalatúak nyugodtan törd meg az egyhangúságot egy erőteljesebb színű, vagy feltűnőbb mintájú sötétítőfüggönnyel. Ha viszont sok a szín a helyiségben, vagy domináns árnyaltúak a bútorok és a textíliák, akkor válassz inkább visszafogottabb, világos árnyalatú függönyt.
- A fényáteresztő függönyök megváltoztathatják a bejövő külső fény színét, így a függöny színének kiválasztásakor erre figyelj majd oda!
- A napos helyiségekben jól mutatnak a hideg színek, míg az északi fekvésű szobákat meleg színekkel érdemes barátságosabbá tenni.
Minták
A kicsi helyiségek ablakához világos, apró mintás anyagot válassz, míg a nagy terekhez a nagyobb minták passzolnak jobban. Ez egyértelműnek, hangzik, mégis lehet látni “csodákat”.
Az alacsony belmagasságot vizuálisan megnyújtja a függőlegesen futó minta. Érdemes ilyet választanod, akkor is, ha a függönyöd rövid és nem földig érő.
Drapéria
Az elegáns függönyök elengedhetetlen része a függönydrapéria, de modernebb anyaghasználat és szabás esetén bármelyik otthonba beleilleszthető. A drapéria az a része a függönynek, ami a függöny tetején végig belóg néhány arasznyival. Tudod!? Van annak másik neve is? Hmm…