Egy jó ágyneműhuzat javít az alvásunk minőségén, nagyon fontos tehát a hálószoba textiljeire is kiemelt figyelmet fordítani. A hálószoba a lakás azon pontja, ahol a pihentető hangulat megteremtése a legfontosabb szempont. Milyen ágyneműhuzatot érdemes választani paplanunk fölé? Melyik a leginkább hozzánk illő anyag? Cikkünk első részében erre keressük a választ.
A Függönyfutár Webáruház kínálatában minden itt felsorolt anyagból találhatunk ágyneműhuzatot.
Milyen anyagból legyen az ágyneműhuzat?
A pamut huzatok a legnépszerűbb anyagnak számítanak, tartósságuknak és lélegző anyaguknak köszönhetően. Télen melegít, míg nyáron hűsít, mivel szabadon áramlik át rajta a levegő. Az egyiptomi pamut képviseli a legmagasabb minőséget. A pamut-poliészter keverék ágyneműket, mivel ellenállóbb a gyakori mosással szemben, óvodáknak és szállodáknak ajánljuk.
Szaténból, ha luxus érzetű ágyneműre vágyunk
A szatén ágynemű leginkább a selyemre hasonlít, ám nem egy konkrét anyagról van szó, hanem egy szövési technikáról, ami fényesebbnek mutatja az adott szövetet. Ha természetes szálakból szőtték, például pamutból vagy selyemből, akkor légáteresztő, ha poliészterből, akkor könnyen izzasztó lehet. Puha és komfortos ágyneműhuzatról van szó, a felszíne sima és fényes.
Flanelból, ha fázósak vagyunk
A vastag szálú pamut flanel remekül tartja a meleget, így télen, illetve fázósoknak ez az ágynemű a legjobb választás. Minél nehezebb az anyag, annál tartósabb. Ugyanakkor vigyázni kell vele, mert hajlamos kibolyhosodni, ezért kímélő mosószerrel és alacsony hőfokon mossuk.
Milyen gyakran és hány fokon mossuk az ágyneműhuzatokat?
Több szempontot is figyelembe kell venni, például az évszakot, azt hogy mit viselünk az ágyban és mennyit izzadunk. Ezek mind befolyásolják, hogy milyen gyorsan koszolódik az ágyneműd. A szakértők javaslata szerint a lepedőket és a párnahuzatokat ajánlott hetente mosni. A paplanhuzat kevesebb bőrfelülettel érintkezik, nyugodtan moshatjuk ritkábban is, de érdemes extra párnahuzatokat beszerezni tartalékba. Általában 60 fokon érdemes ágyneműt mosni, hiszen ez az a hőfok, amin a kórokozók elpusztulnak, míg a 90 fokon való mosás csökkentheti textíliánk élettartalmát. Kényesebb anyagokhoz, mint például a szatén vagy a flanel, használjuk inkább a kézi-mosás programot.