Mikor gondoltál utoljára arra, hogy milyen párnán alszol?
Ha a válaszod az, hogy régen, vagy soha, nem vagy vele egyedül. Sokan, ha egészségügyi problémákkal, főleg mozgásszervi panaszokkal küzdenek, csak a matracuk kényelmével törődnek. A matracok nagyon sok figyelmet kapnak, persze okkal. A matracod igényel a legjelentősebb anyagi kiadást, ha az alvásminőségeden akarsz javítani.
Viszont a párna is ugyanolyan fontos, ha alvásjavításról van szó.
Ha egy kimustrált, rossz párnán alszol, amit hajtogatnod és gyűrögetned kell, hogy kényelmesen feküdj rajta, épp itt az ideje lecserélni. Még ha nem is régi a párnád, lehet, hogy nem biztosítja a legjobb kényelmet és támaszt számodra.
Miért fontos a jó párna?
A megfelelő alvópóz kulcsfontosságú a jó alváshoz és az ébredés utáni befeszült nyak érzés elkerüléséhez. A jó párnának alá kell támasztania a nyakat és a fejet, egészséges szögben tartva meg azt alvás közben. Milyen az az egészséges szög?A testnek nyugalmi állapotot kell felvennie alvás közben, a gerincnek nem szabad sehol sem feszülnie és megtörnie. A matrac biztosítja, hogy a testünk alsó része és a hátunk megfelelő szögben álljon, de a párna feladata az, hogy a nyakunk és a fejünk jó pozícióban legyen. Ellenkező esetben a nyakunkban és vállunkban kellemetlen feszülés keletkezik, ami álmatlanságot is okozhat.
A jó párna kiválasztása ugyanolyan fontos, mint a jó matracé.
A legjobb párna az, ami biztosítja az ellazult nyakat és vállat. Sok gyártó tesz ajánlásokat arra, hogyan válasszuk ki a párnánkat.
Webáruházunkban széles párnakínálatot találsz, nézz szét nálunk most!
Mikor van itt az ideje párnát cserélni?
Az általános ajánlások szerint 1-2 év után érdemes kicsierélni a párnánkat. A memória habos párnák tovább tartanak, legalább három évig. A természetes szál töltetű párnák szintén tovább tartanak, mint a szintetikus társaik. Ha a te párnád már 5-6 éves, hiába volt újkorában nagyon jó minőség, valószínű már elvesztette a tartását. Talán rövidnek tűnik egy párna élete, de gondoljunk csak bele: egy párnát napi 7-8 órán át használunk, az több, mint 2500 óra egy évben! Ugyanúgy mint a matrac, a párna is jó befektetés, ha jó alvásról van szó.
Ha nem vagy biztos benne, hogy a párnádnak lejárt-e már az ideje, elvégezhetsz rajta egy egyszerű tesztet:
Először is vedd le a huzatát és vizsgáld meg. Foltos? Szakadt? Szaglik? Ezek mind olyan jelek, amik arra utalnak, hogy ideje lecserélni. A párnák összegyűjtik az elhalt hámsejteket, gombát, penészt, poratkákat. Ezek mind allergiás reakciókat okozhatnak és az illatuk sem kellemes, ami zavarhatja az alvásunkat!
Ha a párnánk átment a szagteszten, csináljuk meg az összehajtó tesztet is: Hajtsd a párnát félbe. Ha úgy marad és nem rúgja vissza magát eredeti alakjára, akkor az egy halott párna. A természetes szál töltetű párnáknál ezt a tesztet a karod felett csináld. Ha a pánra kettéhajlik és lelóg két oldalra a karod felett, akkor már elfáradt, kiszolgált. A szintetikus párnáknál hajtsd ketté és tegyél rá egy súlyt, pl. egy cipőt. Vedd le a súlyt és ha a párna nem rugózik vissza, itt az ideje kicserélni. A nagy méretű párnáknál – legyen az szintetikus vagy természetes töltetű – inkább a háromfelé hajtás ajánlott.
Párnaválasztási útmutató
A párna kiválasztása egy nagyon egyéni folyamat. Ha ki szeretnénk választani a megfelelő párnát, nincs egy megfelelő méret, alak vagy anyag, ami mindenkinek jó. Az alábbi hat szempont szerint határozhatjuk meg, hogy milyen párna illik hozzánk:
1. Töltet anyaga
Minden töltetfajtának megvan az előnye és a hátránya is attól függően, hogy milyen igényeink vannak. Nézzük meg a legáltalánosabb típusokat:
Pehelypárna: Ezek a párnák könnyűek és puhák. Ha szereted a puha pihenőfelületeket, általában liba vagy kacsatoll pihével töltöttek. A liba puhább és drágább is. Általában nem csak pihét tartalmaz a töltet, hanem tollat is. Sokan aggódnak az allergiás reakciók miatt, amit a toll okozhat. A tollon és pihén maradt esetleges szennyeződés okozhat érzékenységet. Léteznek hipoallergén tollpárnák, amik sokkal tisztábbak mint a hagyományos változataik.
Szintetikus és poliészter töltet:
A szintetikus pihepárnák olcsóbbak mint a természetes változat- de gyakrabban is kell cserélni. A poliészter párna nem a leghatékonyabb választás. Idővel ellaposodik, sokkal gyakrabban kell cserélni.
Latex: A latex párnák sokkal tömörebbek mint a pihepárnák, de még mindig nagyon kényelmesek. Alaktartóak, tömörek. Extra támogatást adnak a nyaknak és a fejnek.
Memóriahab: Ezek a fajta párnák nagyon népszerűek lettek az elmúlt években. A memória hab alkalmazkodik a fejünk alakjához, reagál a hőre és a súlyra. Ez az anyag jó választás a nyakfájósaknak. Ugyanakkor a memóriahab nem szellőzik, amitől befülledhet a fejünk és a nyakunk. A jobb minőségű párnákba manapság szellőzőjáratokat tesznek, ami levegőzővé teszi az anyagot.
2. Töltet súlya, terjedelme
A pehely és szintetikus anyagú párnák nagyon könnyűek, míg a memóriahabos és latex párnák nehezebbek. A párna súlyának kiválasztása egyéni ízlés dolga. Ha szeretjük nyomorgatni és formázni, akkor egy könnyedebb párna jobb választás.
3. A töltet minősége
A minőség minden párnánál a kényelemre, alátámasztásra és élettartamra utal és persze az árra. Ha kiválasztottad azt a töltetfajtát, ami neked legjobban megfelel, válaszd a legjobb minőségűt. Ne feledd, sok órát fogsz rajta eltölteni.
4. A töltet keménysége
A párnának semleges helyzetben kell támasztania a fejet és a nyakat, egy vonalban a gerinccel. Oldalfekvőknek általában keményebb párnára, a hanyatt fekvőknek laposabb párnára, a hasukon alvóknak pedig puhább, vékonyabb párnára van szükségük.
5. A párna mérete
A legtöbb embernek a hagyományos méretű párna a nagy méretű. Ha a nagy párnát kedveled, fontos hogy megfelelő vastagságút és tömörségűt válassz, hogy kényelmes legyen, és megfelelően alátámasztott legyen a fejed és a nyakad.
A nagy méretű párnák hasonfekvéshez általában nem használhatóak.
Speciális alakú párnákat is gyártanak, hogy még jobb alátámasztást és stabilitást tudjon biztosítani a fejnek és a nyaknak. Néhány ezek közül egész hasznos lehet: a kontúrpárnák segítenek a nyak és hátfájás kezelésében, a testpárnák, mint pl. ami a derék vagy a térdek alátámasztására készült, stabilitást és megkönnyebbülést adnak a testnek.
6. A párna fedőanyaga
Használj természetes légáteresztő anyagokat a párnád fedőborításához. Egy megfelelő párnahuzat segít meghosszabbítani a párna élettartamát, megvédi a kosztól és az izzadságtól. A díszpárnák, bár remekül mutatnak az ágyon, nem alvásra valók, így ezeket jó eltávolítani az ágyból lefekvés előtt.
Gyapjú fedőanyag: Ezek a párnák természetesen hipoallergének, ellenállnak a penésznek és a gombának. Elvezeti a nedvességet a fejedről és a nyakadról, ami nyáron nagyon hasznos.
Pamut fedőanyag: Hasonlóan a gyapjúhoz, a pamut párnák is természetesen hipoallergének, valamint penész és gombaállóak. Azok számára jó választás, akik érzékenyek a szintetikus vegyszerekre.
Poliészter fedőanyag: általában olcsóbbak mint a pamut vagy gyapjú fedőanyagú társaik.
7. Antiallergén, antibakteriális kiképzés
A szintetikus anyagok, mint a memória hab és poliészter kémiai eljárással készülnek és átesnek egy antibakteriális kezelésen is. Mindig körültekintően válaszd meg a párnádat annak tekintetében, hogy milyen érzékenységed vagy allergiád van. Léteznek kifejezetten antiallergén és atkamentes ágyneműk.
Számít az alváspozíció a párna kiválasztásakor?
Feltétlenül! A párnát aszerint kell kiválasztani, hogy alvás közben mely testrészünket kell alátámasztani. Nem ugyan az a támasztás szükséges egy hason alvónak, mint egy oldalt alvónak.Ezek nem kőbevésett szabályok, hiszen mindannyian változtatjuk az alvópozícióinkat az éjszaka folyamán.
Ahhoz hogy a párnánk a legtöbb szempontból megfeleljen, vegyük figyelembe az alábbiakat:
Az oldalt fekvők válasszanak a szélein keményebb párnát. Hason alvóknak lágyabb párnára van szüksége a fejük alá. A has alá helyezett párna segít a hátfájdalmak megelőzésében. Háton alvóknak laposabb párna kell, de ha nyakfájós vagy és háton alszol, keress olyan párnát, aminek alátámasztása van a nyaknál.
Számít a matrac típusa a párna kiválasztásánál?
A válasz ismét igen, ha kemény matracunk van, akkor egy lágyabb párnára van szükségünk. Ha puhább matracunk van, akkor viszont tömörebb párna jobb választás lesz, mert az tartja egyensúlyban a nyakadat.
Törődj a párnáddal és az éjszakád sokkal pihentetőbb lesz. Ha még ezek után sem tudsz választani, próbáld ki az általunk ajánlott párnák valamelyikét, ha nekünk bevált, talán neked is jó lesz! Szép álmokat!