karnis kezelési útmutató

HOGYAN SZERELJÜK FEL KARNISUNKAT?

Egysínes Alumínium Karnis Felszerelése Mennyezetre

Méretezés:

Az egysínes alumínium karnist a legtöbb esetben olyan helyre ajánljuk, ahol a karnis takarásban van, például stukkó mögé vagy mennyezeti süllyesztésben szertnénk felszerelni.
A karnis méretezéséhez a stukkó vagy mennyezeti süllyesztés belső méreteit vegyük figyelembe.

Stukkó mögé elhelyezett mennyezeti karnis

Furatok kijelölésének legjobb módja:

1. lépés:

Vizsgáljuk meg az ablak előtti felületet, hogy útban-e valami, amikor a függönyt mozgatni szeretnénk.

Először is nézzük meg, hol helyezkednek el az ablakkilincsek. Nem szép látvány, ha az elhúzott függöny alól kitüremkedik a kilincs. Az ablakok alatt sok esetben fűtőtest is van, ennek a faltól való távolságát is mérjük meg, ha hosszú függönyt szeretnénk.
Ha nincs radiátor, mert padlófűtés van a helységben, akkor az ablak párkány kiállását kell figyelembe vennünk.

Ehhez a távolsághoz jobb, ha még hozzá adunk 3 cm-t, ami a kész függönyök hullámzása miatt szükséges. Így elkerüljük, hogy a függöny nekifeküdjön a radiátornak vagy párkánynak.

2. lépés:

A méreteket már tudjuk, most a furatok jelölése következik a mennyezetre.
Illesszük a karnist a helyére, majd egy ceruzával jelöljük ki a furat helyét a mennyezeten az előre kialakított furatokon keresztül. A jelölések alapján fúrhatjuk majd ki a tiplik helyét.

3. lépés:

A rögzítő elem kiválasztása a mennyezet típusától függ. Az esetek többségében a mennyezet beton födém.

Ebben az esetben ütve fúróra lesz szükségünk a furatok elkészítéséhez. Ha a födém sűrű szerkezetű, 6-os méretű fúrószárat használjunk, ha vastag vakolat is található rajta, akkor 8-as fúrószár szükséges. A szükséges tipli hosszúsága 6-os furatnál 5-6 cm, 8-as furatnál 6-8 cm is lehet (a vakolat vastagsága és szerkezete dönti el)

A tipli kiválasztásánál érdemesebb a drágább (márkásabb) típust választani, mert a gyenge minőségű tiplik sok esetben a csavarozásnál elfordulhatnak, illetve a függöny mozgatásánál kimozdulhatnak a mennyezetből.

Ajánlatos mélyebb furatot készíteni, mint a tipli hosszúsága és a csavar is, amit beletekerünk lehetőleg 0,5-1 cm-el hosszabb legyen, mint a tipli mérete.

Ha készen vannak a mennyezeten a furatok, akkor egy kis kalapáccsal óvatosan ütögessük be a tipliket a mennyezet síkjáig, majd kezdődhet a csavarozás.

Az első tartó felrögzítését kezdjük a középen, azután a két szélén és végezetül a köztes kimaradt tartókat is csavarozzuk be.

Hogyan rögzítsük karnisunkat gipszkarton mennyezetre?

A méretezés ebben az esetben is a fent említett módon történik, csak a rögzítő elem, azaz a tipli változik.

Gipszkartonba való rögzítéshez speciális tipli szükséges, ez minden barkácsboltban vagy barkácsáruházban beszerezhető.

Kis spirál tekeredik be a gipsz kartonba ezzel tökéletes rögzítést hoz létre. A tipli betekeréséhez egy kis kiegészítő is szükséges, amit a tiplikhez meg kell vásárolni. Előnye, hogy a furat készítése és a tipli betekerése egyszerre történik.

Még egy jó tanács a furatok készítéséhez:

A fúrás közben tegyük a porszívó csövét a furathoz és folyamatosan szívjuk el a keletkező port, különben az egész szobát befedi, amit utólag nagyon nehéz feltakarítani.

A Függönyfutár webáruházban többféle mennyezeti karnis is kapható:

Műanyag mennyezeti karnis:

Műanyag függönysín, 1 soros, több méretben

Alumínium mennyezeti karnis:

Készre szerelt alumínium sínrendszer, kétsoros, 100 – 240 cm szélességben rendelhető

About the author

Árvai Katalin